خواص و مضرات آرتیشو

خواص و مضرات آرتیشو

خواص و مضرات آرتیشو خواص و مضرات آرتیشو کنگر فرنگی که با نام های آرتیشو و ارده شاهی هم شناخته می شود نوعی گیاه یک ساله است که بومی اروپا و برخی …

خواص و مضرات چای سبز

خواص و مضرات چای سبز

خواص و مضرات چای سبز خواص و مضرات چای سبز چای سبز یکی از چای های مفید برای سلامت بدن می باشد که به نسبت دیگر چای ها کمتر فرآوری شده است. …

خواص و مضرات پیازچه

خواص و مضرات پیازچه

خواص و مضرات پیازچه خواص و مضرات پیازچه پیازچه که با نام پیاز بهاره هم شناخته می شود یکی از سبزیجات بسیار مفید است که بومی کشور چین می باشد. پیازچه به …

خواص و مضرات گل گاوزبان

خواص و مضرات گل گاوزبان , عوارض و زیان های گل گاوزبان , فواید و خاصیت های گل گاوزبان , o hw g h cdhk

خواص و مضرات گل گاوزبان

در این مطلب مجموعه ای از مهم ترین خواص و مضرات گل گاوزبان را به صورت خلاصه جمع آوری کرده ایم ، برای شناخت بیشتر خواص گل گاو زبان و عوارض مصرف آن در ادامه با سایت پارسی سرا در دسته بندی خواص مواد غذایی همراه باشید.

خاصیت ها و فواید گل گاو زبان

درمان شوره سر

اگر می‌خواهید شوره سر خود را درمان کنید می‌توانید از روغن گل گاوزبان به دلیل داشتن خواص ضد التهابی کمک بگیرید.

درمان سرماخوردگی

ویتامین سی و فلاونوئید موجود در گل‌گاوزبان به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و به دلیل داشتن خواص ضد التهابی و ضد درد طبیعی برای پیشگیری از بیماری سرماخوردگی و گلودرد مؤثر است. گل‌گاوزبان به دلیل خاصیت خلط آوری که دارد می‌تواند به درمان آسم و برونشیت کمک کند. در طب سنتی از چای گل‌گاوزبان برای کاهش تب بالا نیز استفاده می شود.

درمان اگزما

اسید گاما لینولنیک موجود در روغن گل گاوزبان برای درمان قرمزی پوست و خارش ناشی از اگزما مؤثر است چرا که دارای خاصیت ضد التهابی است.

سلامت کلیه ها

گل گاوزبان دارای خاصیت ادرار آور می باشد که برای سلامت کلیه‌ها مؤثر است. گل گاوزبان یکی از بهترین گیاهان دارویی برای سم‌زدایی بدن بوده و استفاده از دمنوش گل گاوزبان به درمان التهاب و ورم کلیه‌ها کمک می‌کند و برای رفع بی‌اختیاری ادرار مؤثر است.

درمان آکنه و جوش صورت

در طب سنتی از این گیاه به دلیل داشتن خاصیت ضد التهابی برای درمان آکنه و جوش صورت استفاده می شود.

مناسب برای دیابت

تحقیقات انجام‌شده نشان می‌دهد دمنوش گل گاوزبان می تواند باعث کاهش قند خون در افراد مبتلا به دیابت شود. توصیه می‌شود افراد دیابتی قبل از مصرف گل گاوزبان با پزشک خود مشورت کنند.

ضد افسردگی و استرس

گل گاوزبان یکی از داروهای گیاهی مؤثر برای تقویت اعصاب می باشد و دارای خاصیت شادی‌آور است که به درمان استرس، اضطراب و افسردگی کمک می‌کند. تحقیقات انجام‌شده نشان می‌دهد که این گیاه به دلیل خاصیت آرام‌بخشی که دارد می‌تواند بی‌خوابی شبانه را درمان کند. در طب سنتی از چای گل‌گاوزبان برای درمان وسواس نیز استفاده می‌شود.

کاهش علائم قاعدگی

زنان اگر به صورت متوالی پنج روز دمنوش گل‌گاوزبان را میل کنند دوران قاعدگی آن‌ها شروع می شود. بنابراین پس از پنج روز استفاده ، در صورت نیاز سه روز فاصله انداخته و سپس دوبار مصرف کنند. دم‌کرده گل گاوزبان به دلیل خاصیت ضد التهابی و ضد درد طبیعی می‌تواند یکی از بهترین داروها برای درمان کمر درد و دل درد در زمان قاعدگی باشد.

خواص ضد سرطان

تحقیقات انجام‌شده نشان می‌دهد که منیزیم موجود در گل‌گاوزبان به پیشگیری و درمان انواع سرطان کمک می کند.

عوارض و زیان های گل گاو زبان

مضر برای کودکان

گل گاوزبان دارای آلکالوئید می باشد که برای نوزادان و کودکان مضر است پس بهتر است کودکان از مصرف گل‌گاوزبان خودداری کنند.

کپی بدون لینک مستقیم ممنوع می باشد.