نگهداری گل نرگس

انواع گل نرگس گل نرگس آبی گل نرگس هلندی راز گل نرگس قیمت گل نرگس گل نرگس نماد چیست ریشه گل نرگس

نرگس با نام علمی Narcissus یک گیاه پیاز دار و همیشگی ست. جالب است بدانید که پیاز گل نرگس بعد از چند سال پیاپی گلدهی، گل های بزرگ و درشت تری تولید می کند. پیاز گل نرگس بسیار سمی است اما گل و بخش ساقه آن از سم زیادی برخوردار نیستند. سقراط فیلسوف بزرگ غربی گل نرگس را به دلیل زهر آگین بودن پیازش، گردنبند خدایان دوزخ نامیده است.

انواع گل نرگس

نرگس گونه های بسیار متنوعی دارد که نرگس شهلا با نام انگلیسی Trumpet Daffodils ، نرگس شیپور بزرگ با نام انگلیسی Large Cupped Daffodils ، نرگس پرپر با نام انگلیسی Double Daffodils ، نرگس وحشی با نام انگلیسی Jonquilla Daffodils  و … در دسته مشهور ترین آن ها قرار دارند.

خواص گل نرگس

گل نرگس یکی از خوشبو ترین گل های جهان است. طبق تحقیقات انجام شده عطر دل انگیز این گل می تواند بر روی سلول های مغزی شما اثرات مثبت گذاشته و موجب رفع ناراحتی و غم شود. عطر گل نرگس خواص فراوانی دارد و موجب احساس آرامش خاطر، تسکین، شادی، درمان افسردگی و احساس آسایش خاطر می شود.

افسانه گل نرگس

همانطور که می دانید در زبان انگلیسی به گل نرگس Narcissus می گویند که پشت این نام افسانه ای جالب پنهان شده است. Narcissus یکی از اساطیر معروف یونانی است و نام این گل از روی این شخص برداشته شده است. روزی Narcissus در حال گذر از آبی روان بود که ناخود آگاه متوجه تصویر خودش درون آب رودخانه شد. Narcissus عاشق تصویر خودش شد و به درون رودخانه افتاد و مرد. بعد از غرق شدن Narcissus گل هایی دل انگیز با عطری خاص در کنار رودخانه روییدند که نارسیسوس نام گرفتند. عده ای معتقدند فرم کج و خمیدگی نرگس نمادی از خم شدن Narcissus به سمت رودخانه است.

نماد گل نرگس

نرگس گلی ست که در فصل خزان می روید به همین خاطر بسیاری از افراد نرگس را نمادی برای امید، شروع تازه و تولد دوباره می دانند. همچنین به دلیل افسانه ای که درباره این گل نقل می شود آن را نمادی از عشق پوچ و بیهوده هم می دانند.

ریشه گل نرگس

نرگس به جای ریشه پیاز دارد و عضوی از خانواده گیاهان سوخ دار، ریشه گوشتی و پیاز دار است. در زمان خرید پیاز نرگس به درشت یا کوچک بودن آن دقت فرمایید زیرا هر چه پیاز نرگس بزرگ تر باشد گل بزرگ تری هم خواهد داد. همچنین پیازی را انتخاب کنید که کاملا سالم و بدون خراشیدگی باشد تا روند جوانه زنی پیاز به درستی طی شود.

نکات مهم در خرید گل نرگس

هر چه نرگسی که خریداری می کنید تازه تر باشد، عمر طولانی تر خواهد داشت و بیشتر می توانید از عطر دل انگیز آن بهره ببرید. در ادامه ۲ نکته مهم که باید قبل از خرید نرگس به آن دقت کنید را برای شما قرار داده ایم.

نکته اول

شما باید دسته گل نرگسی را انتخاب کنید که غنچه های بیشتری دارند و از خرید نرگسی که تمام گل هایش باز شده خودداری کنید زیرا این دسته گل، به طور کامل شکوفا شده و عمر کوتاه تری خواهد داشت.

نکته دوم

توجه به ساقه گل نرگس یکی دیگر از نکات مهمی ست که قبل از خرید این گل به آن دقت کنید. ساقه باید تازه، تمیز و سالم باشد. اگر ساقه نرگس بی رنگ شده و رنگ طبیعی خود را از دست داده است، مدت زمانی طولانی در گلفروشی مانده و نباید آن را بخرید زیرا خیلی زود پژمرده می شود.

نگهداری گل نرگس چیده شده در آب

انتخاب گلدان برای گل نرگس

نرگس را می توانید در هر گلدانی که دوست داشته باشید نگهداری کنید اما گلدان های بلند و استوانه ای شکل بهترین انتخاب برای این گل هستند.

قدم اول

برای شروع اسفنج، کنف یا روبانی که محکم دور شاخه های گل بسته شده است را باز کنید تا عمر شاخه های نرگس تان افزایش پیدا کند و کمتر در معرض آلودگی های محیطی قرار بگیرد.

قدم دوم

۱ تا ۲ سانت از پایین ساقه های نرگس را با یک قیچی تیز به شکل مورب برش دهید تا جذب آوندهای گیاه افزایش پیدا کند. برای نگهداری از نرگس، یک گلدان بلند که متناسب با ارتفاع شاخه های نرگس باشد انتخاب کنید.

قدم سوم

نرگس در دسته گیاهانی قرار دارد که نباید در گلدان پر از آب نگهداری شود و این کار موجب لهیدگی شاخه های این گل می شود، همین که ۵ تا ۱۰ سانت از پایین شاخه های نرگس درون آب قرار بگیرند کفایت می کند.

قدم چهارم

می توانید یک حبه قند درون گلدان نرگس بیاندازید تا یک منبع تغذیه ای مناسب برای گل تان ایجاد شود. همچنین می توانید از غذای مخصوص برای ماندگاری گل های شاخه بریده استفاده کنید.

قدم پنجم

یکی از موادی که به افزایش طول عمر شاخه های گل نرگس کمک می کند، وایتکس است. می توانید یکی دو قطره وایتکس به آب درون گلدان اضافه کنید تا هم از رشد باکتری ها پیشگیری شود و هم آب گلدان کدر و بد رنگ نشود.

قدم ششم

اگر دوست دارید نرگس هایتان عمر بیشتری داشته و طراوت خود را به مدت طولانی تری حفظ کنند، گلدان نرگس را در محیطی سایه و خنک نگهداری کنید. همچنین می توانید هر ۱۲ ساعت یک بار آب گلدان را عوض کنید تا ساقه های نرگس دچار لهیدگی و فساد نشوند.

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 15 دی 1401

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام پارسی سرا و لینک مستقیم بلا مانع است.