طرز تهیه آب دوغ خیار

طرز تهیه آب دوغ خیار ساده مجلسی , آب دوغ خیار خوشمزه حرفه ای , xvc jidi Hfn y odhv

طرز تهیه آب دوغ خیار

آب دوغ خیار یکی از انواع غذاهای سنتی و خوشمزه ایرانی است که به صورت متداول در فصل تابستان تهیه می شود. این غذای خوشمزه علاوه بر اینکه بسیار مفید و سالم است ، به عنوان یک غذای حاضری خیلی سریع آماده سرو می شود.

با مواد لازم موجود در این آموزش آشپزی سنتی می توانید برای ۴ نفر آب دوغ خیار تهیه کنید ، در صورتی که می خواهید مقدار کمتر یا بیشتری آب دوغ خیار تهیه کنید می توانید با ضرب و تقسیم کردن مواد ، مقدار مناسب مواد لازم را اندازه گیری کنید ، در ادامه با پارسی سرا همراه باشید.

مواد لازم برای ۴ نفر

مواد لازم آب دوغ خیار

دستور تهیه آب دوغ خیار

طرز تهیه آب دوغ خیار

برای تهیه آب دوغ خیار مجلسی ابتدا سبزی خوردن که شامل هر نوع سبزی معطری می تواند باشد اعم از ریحان ، نعناع ، پیازچه ، شاهی ، تره و… را پاک می کنیم و می شوییم و در آبکش می گذاریم تا آب اضافه آن خارج شود و روی تخته آشپزخانه ریز خرد می کنیم

و در کاسه ای بزرگ می ریزیم.خیارها را می شوییم و مانند سالاد شیرازی افقی و عمودی روی آن ها برش می زنیم و خرد می کنیم و به سبزی اضافه می کنیم و کشمش ها را می شوییم و آبکش می کنیم و روی خیارها و سبزی ها می ریزیم

و گردوها را نیز می توانید با چاقو خرد کنید و روی مواد بریزید و یا همان طور درسته به مواد اضافه کنید. سپس خامه را به ماست چکیده اضافه می کنیم و با قاشق کاملا با هم مخلوط می کنیم و بعد دوغ را می افزاییم و مجددا با هم مخلوط می کنیم

تا کاملا خامه و ماست چکیده در دوغ حل شود و اگر خیلی غلیظ بود کمی آب به آن اضافه می کنیم و می توانید کمی نمک نیز روی آن بپاشید و به مخلوط سبزی و خیار داخل کاسه اضافه می کنیم و همگی مواد آب دوغ خیار را خوب زیر و رو می کنیم

و کمی نان خشک نیز داخل آن ترید می کنیم و اگر زمان ندارید می توانید چند تکه یخ داخل آب دوغ خیار بریزید و میل کنید ولی اگر زمان دارید بهتر است به مدت ۳۰ دقیقه داخل یخچال بگذارید تا خنک شود و نوش جان کنید.

نکات تهیه آب دوغ خیار

سبزی مخصوص آبدوغ خیار

برای تهیه آب دوغ خیار می توانید از سبزی خوردن معمولی که شامل سبزی هایی مانند ریحان ، مرزه ، تربچه ، شاهی ، ترخون ، نعناع و پیازچه می باشد استفاده کنید. بعضی افراد سبزیجاتی مانند پونه ، شوید و تره هم به سبزی خوردن اضافه می کنند.

البته در برخی مناطق کشور علاوه بر سبزی خوردن از سبزیجات محلی نیز برای تهیه آب دوغ خیار استفاده می شود. شما هم در صورت تمایل می توانید از انواع سبزیجات دارویی و کوهی معطر برای خوشمزه تر شدن آب دوغ خیار استفاده کنید.

خواض آب دوغ خیار

خاصیت های سبزی شاهی

سبزی شاهی که یکی از سبزیجات محبوب در میان سبزیجات سبزی خوردن است. این سبزی خوشرنگ علاوه بر اینکه طعم تند و عطری مطبوع به آب دوغ خیار شما می دهد ، خاصیت های زیادی نیز برای سلامتی بدن دارد.

از مهم ترین خاصیت های شاهی می توان به بهبود عملکرد دستگاه گوارش ، درمان کم خونی ، خاصیت ضد سرطان و تقویت سیستم ایمنی بدن اشاره کرد. برای مشاهده فهرست کامل تری از خاصیت ها و عوارض شاهی در ادامه با این مطلب ( خواص و مضرات شاهی ) همراه باشید.