خواص و مضرات روغن گریپ فروت

خواص و مضرات روغن گریپ فروت

خواص و مضرات روغن گریپ فروت خواص و مضرات روغن گریپ فروت روغن گریپ فروت یکی از انواع روغن های طبیعی است که از پوست میوه گریپ فروت به دست می آید. …

خواص و مضرات شوید

خواص و مضرات شوید

خواص و مضرات شوید خواص و مضرات شوید شوید که با نام های شبت و شِوِد هم شناخته می شود گیاهی است یک یا دو ساله که بومی قاره آسیا می باشد. …

خواص و مضرات مریم گلی

خواص و مضرات مریم گلی

خواص و مضرات مریم گلی خواص و مضرات مریم گلی مریم گلی گیاهی چند ساله و علفی است که برای رشد به هوای خشک و گرم نیازمند است. مریم گلی به همراه …

خواص و مضرات جگر

خواص و مضرات جگر , عوارض و زیان های جگر , فواید و خاصیت های جگر , o hw v

خواص و مضرات جگر

در این مطلب مجموعه ای از مهم ترین خواص و مضرات جگر را به صورت خلاصه جمع آوری کرده ایم ، برای شناخت بیشتر خواص جگر و عوارض مصرف آن در ادامه با سایت پارسی سرا در دسته بندی خواص مواد غذایی همراه باشید.

فواید و خاصیت های جگر

درمان کم خونی

جگر دارای اسید فولیک و ماده معدنی آهن می باشد که برای کسانی که به کم‌خونی مبتلا هستند بسیار مفید هست. جگر به دلیل داشتن آهن نقش مهمی در سنتز دی‌ان‌ای داشته و برای فرآیند متابولیسم هسته‌ای سلول‌ها نقش مهمی ایفا می‌کند و می‌تواند سلول‌های قرمز خونی را بسازد. بنابراین برای رفع کم‌خونی می‌‌توان از جگر کمک گرفت.

مناسب دوران بارداری

جگر برای زنان باردار بسیار مفید است ، چرا که زنان در این دوران به اختلالات تغذیه ای دچار می شوند. این مسئله می تواند باعث اختلال در رشد جنین شود. زنان باردار معمولا کمبود اسید فولیک و آهن دارند. جگر می تواند کمبود این دو ماه را در بدن زنان تامین کند.

سلامت چشم

جگر با داشتن مقادیر زیادی از ویتامین آ می تواند از بیماری‌های جسمی مانند آب‌مروارید ، عفونت های چشمی و تباهی لکه زرد پیشگیری کند. ویتامین آ موجود در جگر محلول در چربی می باشد و بخشی از آن دفع نمی‌شود. به هر حال مصرف بیش از اندازه ویتامین‌ها می‌تواند بدن را مسموم کند.

تقویت سیستم ایمنی بدن

جگر به دلیل داشتن زینک و ویتامین آ باعث سلامت بافت رگ‌های خونی شده و از آسیب رگ‌های خونی پیشگیری می کند که این امر باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. کمبود ویتامین آ می‌تواند بدن را در برابر حمله عفونی، ویروس‌ها، باکتری‌ها بی دفاع کند. همچنین کمبود ویتامین آ باعث ایجاد بیماری خود ایمنی می شود.

رشد سیستم عصبی

زینک و ویتامین آ می‌تواند از بدن دربرابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت کند. اسید فولیک موجود در جگر برای رشد سیستم عصبی جنین ضروری می باشد و از ایجاد نقص‌های مختلف مانند شکاف کام، کمبود وزن، سندرم داون و خطر سقط جلوگیری می کند. اختلالات دیگری وجود دارد که در صورت کمبود اسید فولیک رخ می دهد که شامل: دفع مدفوع و ادرار در جنین ، عدم راه رفتن طبیعی و اختلالات طبیعی می باشد.

منبع قوی انرژی

جگر دارای کربوهیدرات و پروتئین می باشد که هر دوی آن‌ها یک منبع قوی از انرژی بوده و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

سلامت مغز

در جگر ویتامین ب وجود دارد که برای سلامت و همچنین آمادگی عملکرد سلول‌های عصبی مفید می باشد. کمبود ویتامین ب دوازده در بدن باعث بروز اختلال در ریشه‌های عصبی و آسیب حافظه شده و می‌تواند باعث زوال عقل و اختلالات ذهنی شود. این مسئله به دلیل این رخ می‌دهد که مسیر رسیدن گلوکز به عنوان منبع انرژی به بدن مسدود می شود.

عوارض و زیان های جگر

افزایش کلسترول

جگر نود درصد کلسترول بدن را تامین می‌کند. مصرف زیاد جگر باعث افزایش کلسترول می‌شود و خطر سکته و بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد. پس بهتر است در مصرف جگر احتیاط کنید.

آخرین بروز رسانی در : دوشنبه 15 مهر 1398
کپی بدون لینک مستقیم ممنوع می باشد.