خواص و مضرات موز قرمز

خواص و مضرات موز قرمز , عوارض و زیان های موز قرمز , فواید و خاصیت های موز قرمز , o hw l c rvlc

خواص و مضرات موز قرمز

در این مطلب مجموعه ای از مهم ترین خواص و مضرات موز قرمز را به صورت خلاصه جمع آوری کرده ایم ، برای شناخت بیشتر خواص موز قرمز و عوارض مصرف آن در ادامه با سایت پارسی سرا در دسته بندی خواص مواد غذایی همراه باشید.

فواید و خاصیت های موز قرمز

درمان کم خونی

موزه قرمز بدلیل داشتن ویتامین ب شش فراوان باعث افزایش تولید گلبول‌های قرمز خون شده و با بهبود گردش خون در بدن به درمان کم‌خونی کمک می کند.

بهبود گوارش

در موزه قرمز فیبر فراوانی وجود دارد که باعث بهبود هضم غذا شده و نفخ شکم را از بین می‌برد. اگر می‌خواهید خطر ابتلا به بیماری‌های التهابی روده و کرون را کاهش دهید می‌توانید از موز کمک بگیرید. تحقیقات انجام‌شده نشان می‌دهد که موز قرمز باعث کاهش اسیدیته معده شده و با مهار پروتئاز و حذف باکتری‌های معده خطر ابتلا به زخم معده را کاهش می دهد.

کاهش فشار خون

موز قرمز سرشار از پتاسیم و منیزیم بوده که این امر به کاهش فشار خون در بدن کمک کرده و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش می‌دهد. بررسی‌های انجام‌شده نشان می‌دهد که مصرف مواد غذایی که دارای پتاسیم بوده باعث کاهش فشارخون سیستولیک تا هفت نیم میلی‌متر جیوه می شود. موز قرمز دارای منیزیم نیز می‌باشد که مصرف مواد غذایی دارای منیزیم خطر ابتلا به فشارخون بالا را تا پنج درصد کاهش می دهد.

افزایش انرژی بدن

این میوه به‌‌عنوان یکی از بهترین مواد غذایی انرژی‌زا برای ورزشکاران و بدن سازان است. موز قرمز دارای قندهای طبیعی مانند ساکارز ، فروکتوز و گلوکز بوده که خیلی سریع به انرژی تبدیل شده و به‌این‌ترتیب باعث افزایش انرژی و رفع خستگی می شود.

درمان یبوست

موز به‌‌عنوان یک ملین طبیعی عملکرده و به بهبود حرکات روده کمک می‌کند. پس این میوه برای درمان بیماری یبوست مفید است.

سلامت چشم

این میوه دارای مقادیر زیادی از کاروتنوئید بوده که شامل لوتئین و بتاکاروتن است که برای سلامتی چشم مفید می باشد. لوتئین خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا را کاهش می دهد. یک بررسی از شش مطالعه نشان می‌دهد مواد غذایی که دارای لوتئین می باشند خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا را کاهش می دهد. بتاکاروتن در بدن انسان به ویتامین آ تبدیل شده که برای بینایی و سلامتی چشم مفید است.

خواص ضد افسردگی

قندهای طبیعی که در این میوه وجود دارد در بدن انسان تبدیل به انرژی شده و باعث افزایش انرژی و کاهش خستگی‌های مزمن می شود. تریپتوفان موجود در این میوه پروتئینی بنام سروتونین ایجاد می‌کند که نقش مهمی در بهبود خلق‌وخو داشته و به درمان اضطراب و استرس کمک می کند.

کاهش وزن و لاغری

این میوه دارای کالری کمی بوده و فیبر فراوانی دارد که باعث کاهش اشتها و جلوگیری از پرخوری می شود. افرادی که می‌خواهند کاهش وزن را تجربه کنند می‌توانند از این میوه کمک بگیرند.

تقویت سیستم ایمنی بدن

این میوه غنی از ویتامین سی و ویتامین ب شش بوده که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و خطر ابتلا به عفونت را کاهش می‌دهد.

درمان شوره مو

موز قرمز به دلیل داشتن آنتی‌اکسیدان‌های فراوان به پیشگیری و درمان شوره سر کمک می کند.

عوارض و زیان های موز قرمز

افزایش قند خون

این میوه به دلیل داشتن مواد مغذی و همچنین قندهای طبیعی باعث پوسیدگی دندان شده و اختلالات کلیوی را به دنبال دارد. مصرف زیاد موز باعث افزایش قند خون شده پس بهتر است در مصرف موز زیاده‌روی نکنید.