از دیدنی های ایروان و موزه کافسجیان در تور ارمنستان

از دیدنی های ایروان و موزه کافسجیان در تور ارمنستان

از دیدنی های ایروان و موزه کافسجیان در تور ارمنستان میدان جمهوری و موزه تاریخ ارمنستان این میدان یکی از بهترین نقاط شهر برای شروع بازدی های توریستها و گردشگران میباشد از …

فعالیت‌های هیجان انگیز در شهر آنتالیا

فعالیت‌های هیجان انگیز در شهر آنتالیا

فعالیت‌های هیجان انگیز در شهر آنتالیا شهر آنتالیا یگی از بهترین شهرهای ترکیه برای گردش و تفریح است، این شهر با دارای بودن طبیعتی زیبا و مناظری باشکوه شما را شگفت زده …

جراحی زیبایی شکم

جراحی زیبایی شکم

جراحی زیبایی شکم بهترین جراح شکم کیست؟ بهترین جراح شکم باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ هزینه جراحی شکم چقدر است؟ راه‌های زیادی برای کوچک کردن شکم و سفت کردن آن وجود دارد …

اتوکلاو دندانپزشکی و تفاوت آن با اتوکلاو معمولی

اتوکلاو دندانپزشکی:

استریل سازی در زمینه دندانپزشکی برای دندانپزشکان بسیار مهم است. هدف از بین بردن انواع میکروارگانیسم ها ویروس ها، باکتری ها، قارچ ها و هاگ ها. اتوکلاو یک قسمت اساسی از کلینیک دندانپزشکی است. ابزارهای دندانپزشکی مانند آینه های دهان، پروب ها و پنس هایی که با خون و غشاهای مخاطی تماس دارند باید به درستی استریل شوند. ساده ترین راه استفاده از اتوکلاو کلاس B است که در آن ابزارها بتوانند به طور موثر استریل شوند و کیفیت عمل دندانپزشکی را افزایش دهند.

 

تفاوت اتوکلاو نوع S,N,B:

درک تفاوت بین سه نوع اصلی انواع اتوکلاو یعنی کلاس N ، کلاس S و کلاس B مهم است.

  • اتوکلاوهای کلاس N جمع و جور هستند و برای استریل سازی مواد ساده هستند. حرف “N” مخفف “محصولات جامد بدون پوشش” است. بنابراین، از این اتوکلاوها نمی توان برای استریل منسوجات، بارهای متخلخل، وسایل توخالی یا حتی محصولات درون کیسه استفاده کرد، زیرا چرخه ها از ویژگی های مناسبی برای گذراندن آزمایش های فیزیکی خاص برخوردار نیستند. از دیگر نقاط ضعف احتمالی این ماشین ها این است که نفوذ بخار مورد نیاز را نمی توان تضمین کرد. توجه به این نکته ضروری است که در ابتدای هر چرخه به این ماشین ها نیازی به ایجاد خلا نیست.

این اتوکلاو فقط بخشی از هوا را توسط نیروی جاذبه خارج می کند تا بخار تولید شده هوا را به سمت خارج هل دهد به همین دلیل برای اشیا دارای سوراخ توصیه نمی شود و فقط برای ابزارهای تخت مناسب است. برای کلینیک دندانپزشکی توصیه نمی شوند.

  • اتوکلاوهای کلاس B ردپای کمی دارند اما سطح عملکرد آن ها با بزرگترین دستگاه های بیمارستان قابل مقایسه است. حرف “B” مخفف ضدعفونی کننده کوچک “بزرگ” است زیرا آن ها ماشین های کوچکی هستند که عملکرد بالایی دارند. هر نوع بار را می توان در اتوکلاو کلاس B استریل کرد. این شامل مواد متخلخل، محصولات در کیسه ها، منسوجات و موارد توخالی است.

این اتوکلاوها با استفاده از پمپ خلا هوای داخل محفظه را از بین می برند و فشار منفی ایجاد می کنند که باعث وارد شدن بخار می شود. آن ها می توانند ابزار متخلخل را با سوراخ های کور و بارهای نساجی استریل کنند.

  • سرانجام، نوع S همه انواع دیگر اتوکلاو را پوشش می دهد و ​​بین اتوکلاوهای نوع N و نوع B است. این کلاس هوای داخل محفظه را با استفاده از دیواره بخار که چگالتر از هوا است، از بین می برد. در طول چرخه عقیم سازی، آن ها این فرآیند را سه بار انجام می دهند، بنابراین از استخراج تمام هوای داخلی اطمینان حاصل می کنند. آن ها می توانند محصولات کیسه ای متخلخل را استریل کنند اما موارد منسوجات را خنثی نمی کنند و بنابراین برای استفاده در کلینیک های دندانپزشکی توصیه نمی شوند.

بنابراین، بهترین اتوکلاو برای اعمال دندانپزشکی، اتوکلاو دندانپزشکی یا اتوکلاو کلاس B است، زیرا انعطاف پذیری بیشتری را ارائه می دهد و برای طیف وسیعی از تنظیمات مناسب است. اتوکلاوهای کلاس B اگرچه کوچک هستند اما می توانند عملکرد فوق العاده، کارایی بی نظیر و بالاترین استانداردهای ایمنی ممکن را ارائه دهند.

عملکرد اتوکلاو دندانپزشکی:

عملکرد اتوکلاو دندانپزشکی را می توان به ۵ مرحله تقسیم کرد:

  • در مرحله مقدماتی استریل سازی، پمپ اتوکلاو دندانپزشکی تمام هوای موجود در محفظه را پاک می کند تا خلا ایجاد کند. این مهم است زیرا در غیر این صورت هوای داخل به صورت مانعی عمل می کند که مانع رسیدن بخار به همه ابزارها به صورت مساوی می شود.
  • پس از خارج شدن هوا از محفظه اتوکلاو دندانپزشکی، بخار در داخل جریان می یابد. فشار داخل محفظه بیشتر از فشار جوی خواهد بود که باعث افزایش نقطه جوش آب می شود. به لطف آن، بخار داخل می تواند به دمای گرمتری از ۱۲۱ تا ۱۳۴ درجه سانتی گراد برسد.
  • هنگامی که دمای داخل محفظه اتوکلاو دندانپزشکی به نقطه جوش خود می رسد، تمام تجهیزات داخل آن برای مدت زمان از پیش تعیین شده ای که توسط سازنده دستگاه تعیین می شود، در آنجا نگهداری می شوند. این اساساً زمانی است که دستگاه می تواند با کمک بخار و فشار قوی و دمای بیش از ۱۰۰ درجه سانتی گراد میکروب ها را از بین ببرد.
  • پس از از بین بردن کلیه میکروب ها، بخار از محفظه خارج می شود و تمام ابزارهای موجود در آن خشک می شوند.
  • سرانجام به عنوان آخرین مرحله از چرخه استریل سازی، فشار داخل محفظه تا سطح جوی اصلی کاهش می یابد. پس از آن، ابزارها را می توان برای اهداف بالینی و جراحی ذخیره و استفاده کرد.
آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 26 فروردین 1400
کپی بدون لینک مستقیم ممنوع می باشد.