شهر شیان در چین با تورهای ارزان

شهر شیان در مرکز دشتی به نام جوانژونگ Guanzhong ، در کوهپایه کوهستان کیوئین لینگ Qinling و روبروی رودخانه وایح Weihe در شمال کشورچین واقع شده است. آب و هوای این شهر نیمه‌ مرطوب است به همین علت باعث شده این شهر منطقه‌ای ۴ فصل شود. میانگین دمای شهر شیان تقریبا حدود ۱۳ درجه سانتی‌ گراد است. این شهر ۹۹۸۳ کیلومترمربع مساحت دارد و در دوران باستان نام این شهر چانگان بود ولی بعد ها به شیان تغییر کرد. این شهر را با نام های دیگری چون شی آن، شیان و سیان نیز می شناسند. شهر شیان یکی از چهار پایتخت باستانی جهان و ازجمله قدیمی ‌ترینشان به شمار می رود. از قرن ۱۰ تا ۱۱ پیش از میلاد این شهر به مدت ۱۱۵۲ سال پایتخت و قلمرو ۱۳ تا از سلسله های امپراطوری چین بوده است. این شهر زمانی محل استقرار ارتش سفالین امپراتور کین شی هوانگ نیز بوده است. همین تاریخ طولانی سبب شد تا شهر شیان بقایای تاریخی بسیاری داشته باشد و یکی از تاریخی ترین شهر های جهان شود. ارتفاع شهر شیان از سطح دریا ۴۰۰ متر است و میزان بارندگی سالیانه آن به ۵۵۳ میلی ‌متر می‌ رسد.

جاده با شکوه ابریشم

جاده ابریشم در تور لحظه آخری از شهر شیان آغاز می شود. از این رو جاده به مرور زمان باعث رشد و شکوفایی شهر شیان و همچنین کشور چین شد. این جاده کمک شایانی به رشد شهر شیان داشته است. در دومین سال پیش از میلاد مسیح و در دوران امپراطوری لیوچ Liuche پادشاه سلسله هان غربی، به قصد گسترش قلمروی پادشاهی این سلسله و همچنین گسترش دادن روابط دوستانه با کشورهای اطراف آن، جاده باشکوهی را در میان کشورهایی از قاره های اروپا، آسیا و آفریقا ساختند. در این دوران یک دیپلمات به نام ژانگ کیان Zhang Qian با باری از پارچه های ابریشم از شهر شیان به سمت غرب حرکت کرد. این اولین باری بود که ایده ‌های اقتصادی و فرهنگی کشور چین راهی غرب می شد و بعد از آن این جاده بسیار با شکوه را با نام جاده ابریشم می شناختند و از آن یاد می کردند.

آب‌ و هوای این شهر تاریخی

شهر شیان در مطلب سفر باتو ، که در کشور چین واقع شده است آب ‌و هوای بسیار معتدلی دارد و بر اساس طبقه ‌بندی آب ‌و هوایی در دسته گرم و خشک و یا نیمه گرمسیر مرطوب قرار می ‌گیرد. در واقع شیان را شهری با آب ‌و هوایی چهار فصل می شناسند و تحت تاثیر باد های موسمی قاره ‌ای در طول سال مرطوب می شود. دمای هوا در تابستان یعنی از ماه ژوئن تا اوت هوا بسیار گرم و تا ۳۴ درجه سانتی‌ گراد نیز می ‌رسد و دمای هوا در فصل زمستان بین ماه های دسامبر تا فوریه تا منفی ۶ درجه هم پایین می‌آید. برخلاف تابستان شرجی که دارد زمستان‌های این شهر یعنی شیان سرد و خشک است. آب ‌و هوای بهاری شیان گاهی تبدیل به طوفان و پر از گرد و غبار می شود اما گاه آرام و مرطوب است. در واقع به ‌طورکلی این شهر به‌ غیراز زمستان‌ها آب ‌و هوایی معتدلی در سایر فصل ها دارد. بهترین زمان برای سفر کردن به این شهر دیدنی بین ماه ‌های مارس تا می در فصل بهار و سپتامبر تا اکتبر در فصل پاییز به شمار می رود.

جمعیت این شهر

جمعیت شیان با افزایشی که از سال ۲۰۰۰ تا کنون داشته است به ۶۷۵ هزار نفر رسیده و از ۷٫۴۱ میلیون نفر به ۸٫۷ میلیون نفر تا سال ۲۰۱۵ شده است. از این افزایش تعداد جمعیت شهر شیان ۵۱٫۶۶ درصد آن را مردان و ۴۸٫۴ درصد جمعیت آن را زنان تشکیل داده اند. شهر شیان تا سال ۲۰۱۸ با داشتن جمعیتی نزدیک به ۱۲٫۹ میلیون نفر پر جمعیت‌ ترین شهر شمال غربی چین شده است و همچنین یکی از سه شهر پر جمعیت در محدوده غرب چین به شمار می رود. این محدوده ۹ منطقه و ۴ بخش دارد. واحد اطلاعات اقتصادی چین در سال ۲۰۱۲ شهر شیان را به ‌عنوان یکی از سیزده کلان ‌شهر مهم این کشور از آن نام برد. جالب است بدانید که پر جمعیت ‌ترین منطقه این شهر محدوده یانتا محسوب می شود که نزدیک به ۱٫۰۸ میلیون نفر جمعیت دارد. ۹۹ درصد جمعیت این شهر شلوغ چینی و حدود ۸۱۵۰۰ نفر را اقلیت‌های قومی و مذهبی تشکیل می‌ دهند. در زمان جنگ جهانی دوم شهر شیان به علت دوری کردن از میدان جنگ در لیست مناطق امن قرار داشته که پناه‌ جویان زیادی از منطقه های مختلف چین به آن مهاجرت کردند و در آن اقامت گزیدند.

اقتصاد شهر شیان

روند توسعه اقتصادی در این شهر به شدت رو به رشد است و بیشتر روی صنعت توسعه نرم‌ افزار متمرکزشده اند و از شهر های پیشرو در زمینه توسعه نرم‌ افزار در چین محسوب می شود. بیشتر از ۱۰۰۰ شرکت نرم ‌افزاری و فناوری در این شهر وجود دارد که ۱۰۶۰۰۰ نفر در همین زمینه تا سال ۲۰۱۲ در آن فعالیت می کردند.

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام چی شی و لینک مستقیم بلا مانع است.